1. Wiewiórki to złodzieje żywności
Jedną z najbardziej znanych cech wiewiórek jest to, że są bardzo dobre w odbieraniu jedzenia innym. Większość czasu spędzają na poszukiwaniu pożywienia u innych wiewiórek lub ptaków. Ich ulubionym pokarmem są suszone ziarna, takie jak orzechy i laskowe, choć jedzą też nasiona i owoce.
Wiewiórki drzewne są na ogół dzienne, przy czym niektóre gatunki tropikalne schodzą na ziemię tylko w celu zdobycia pożywienia. Inne natomiast poruszają się między drzewami tylko w celu zdobycia pożywienia.
Błędne jest jednak przekonanie, że gryzonie te żywią się tylko takim pokarmem. Wiewiórki są wszystkożerne, więc nie powinieneś być zaskoczony, jeśli zobaczysz wiewiórkę jedzącą ptasie jaja, ślimaki lub owady. Inną ciekawostką jest to, że – podobnie jak inne gryzonie – wiewiórki nie potrafią wymiotować ani bekać.
2. Zróżnicowane rozmiary wiewiórek
Chociaż większość wiewiórek, które mogłeś zobaczyć, jest mała, są pewne gatunki, które są większe niż możesz sobie wyobrazić. Na skrajnym końcu małych jest afrykańska wiewiórka pigmejska (Myosciurus pumilio), która waha się w rozmiarach od 7 do 13 centymetrów długości. Na drugim biegunie znajduje się indyjska wiewiórka olbrzymia (Ratufa indica), która może osiągnąć prawie 1 metr długości, co czyni ją największą wiewiórką na naszej planecie. Czy wiesz, że wiewiórki mogą być zwierzęciem domowym? Poznaj więcej informacji: https://www.epet.pl/nietypowe-zwierzatka-domowe-wiewiorka
3. Rosnące zęby
Z drugiej strony, jeśli chodzi o części ciała, cztery konkretne przednie zęby wiewiórek rosną co roku o prawie 15 centymetrów. Dzięki temu ich siekacze nie są ścierane przez nieustanne skubanie, z jakim zgrzytają orzechami i innym pokarmem.
4. Najwyższa inteligencja
Kolejną ciekawostką dotyczącą wiewiórek jest to, że w porównaniu do innych gryzoni szybko się uczą. Kilka badań wykazało, że potrafią one dostosować swoje zachowanie, aby być bardziej efektywnymi w wykonywaniu określonego zadania, np. żerowania w poszukiwaniu pożywienia. Również w innych badaniach stwierdzono, że wiewiórki potrafią kłamać. Jeśli wiewiórka wyczuje, że jest obserwowana przez innych, wykopie fałszywą dziurę, aby ich zmylić i udawać, że składa tam jedzenie. Przed kopaniem wkłada jednak pokarm do ust, a następnie zakopuje go w innym miejscu.
5. Wiewiórki rodzą się ślepe
Okres ciąży u wiewiórek wynosi od 29 do 65 dni, po tym czasie matka pielęgnuje i opiekuje się potomstwem w swojej norze, która w zależności od gatunku może znajdować się w dziupli drzewa lub na ziemi. Jak większość ssaków, młode w końcu otwierają oczy, aż do uzyskania ostrego, ogniskowego widzenia obwodowego.