Posiadanie zwierzaka to marzenie wielu z nas. Mamy do wyboru wiele zwierząt, dlatego też powinniśmy poświęcić czas na przemyślenia. Każde zwierzę ma inny charakter, a także inne wymagania. Pamiętajmy też, że decydując się na posiadanie zwierzaka musimy zapewnić mu możliwie jak najlepsze warunki do życia. Dotyczy to zarówno psa, kota, jak i rybek.
Jakie zwierzę wybrać?
Psy
Psy są często wybierane jako zwierzę domowe. W końcu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Decydując się na posiadanie czworonoga musimy pamiętać o tym, żeby wyprowadzać go na 3-4 spacery dziennie. Nawet jeśli mamy dom z ogrodem, to powinniśmy przynajmniej raz dziennie zabierać psa na spacer poza ogródek. Spacer bowiem to nie tylko czas na załatwienie potrzeb, ale także możliwość poznania nowych zapachów czy innych psów. Spacery mogą być problematyczne, a zwłaszcza jeśli pracujemy. Jednak możemy kupić kuwetę dla psa, w której ten będzie mógł się załatwiać pod naszą nieobecność. Wybierając rasę psa pamiętajmy o tym, że większy pies to większe koszty utrzymania. Wielkość psa wpływa także na koszt ewentualnego leczenie.
Koty
Koty są także często wybieranymi zwierzętami domowymi. Plusem posiadania kota jest to, że nie musimy go wyprowadzać na spacery. Dlatego też jest to idealne zwierzę do mieszkania w bloku. Możemy wyprowadzać koty na spacery w szelkach i na smyczy, ale musimy przyzwyczajać je do tego od małego. W blokach mamy do dyspozycji balkon, który możemy zabezpieczyć metalową siatką. Dzięki temu damy naszemu pupilowi możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kot zdecydowanie lepiej znosi samotność niż pies. Dlatego jest to dobre zwierzę dla osób pracujących. Wiele osób decyduje się na posiadanie kilku kotów. Dzięki temu zwierzaki mogą aktywnie spędzać czas na zabawie.
Gryzonie
Gryzonie i króliki często są wybierane jako zwierzęta dla dzieci. Zwierzęta te są z natury łagodne i łatwo się oswajają. Mamy do wyboru wiele gatunków gryzoni. Każdy z nich ma nieco inne wymagania i charakter. Pamiętajmy, że gryzonie i króliki to zwierzęta stadne. Dlatego też musimy mieć przynajmniej dwa osobniki tej samej płci. Wyjątkiem są chomiki, które trzymamy pojedynczo. Króliki wymagają sporej klatki, dlatego nie są dobrym wyborem do małych mieszkań. Jeśli mamy małe mieszkanie, to możemy zdecydować się na posiadanie królika bez klatki. W sklepach znajdziemy także klatki piętrowe. Taka klatka o wymiarach 100×50 będzie dobra dla dwóch królików. W przypadku trzymania królika bezklatkowo wystarczy odpowiednio zabezpieczyć pokój i wstawić kuwetę. W ten sposób królik będzie biegał po pokoju, a swoje potrzeby załatwi w kuwecie. Świnki morskie również wymagają dużej klatki. Dla dwóch świnek są to wymiary minimalne 100×50 cm. Świnki to dość głośne zwierzęta, dlatego nie nadają się do trzymania w sypialni. Szczury to aktywne gryzonie, które często goszczą w naszych domach. Plusem posiadania szczurów jest to, że ich klatka nie musi być duża w podstawie. Powinna być jednak wysoka. To właśnie wysoka klatka umożliwia nam zamontowanie różnego rodzaju półek, drabinek czy wiszącego domku. Myszy i chomiki to dobry wybór do małych mieszkań. Klatka dla tych zwierzaków nie musi być duża. Ważne, żeby była wysoka, co umożliwi gryzoniom wspinaczkę. Myszy możemy trzymać w grupie. Z kolei chomiki to zwierzęta silnie terytorialne, dlatego muszą być trzymane w pojedynkę. W ostatnim czasie na popularności zyskują także szynszyle i koszatniczki. Gryzonie te wymagają przede wszystkim wysokiej klatki, która umożliwi im wspinaczkę. W naturze zamieszkują tereny górzyste. Wszystkie gryzonie stosunkowo rzadko chorują, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki do życia. Najczęstsze choroby, z jakimi możemy się spotkać to te ze strony układu pokarmowego.
Żółwie
Żółwie to zwierzęta długowieczne. Dlatego jeśli chcemy mieć pupila na kilkadziesiąt lat, to żółw będzie idealnym wyborem. Mamy do wyboru żółwie wodne, wodno-lądowe i lądowe. Najczęściej wybierane są te ostatnie ze względu na łagodny charakter. Najczęściej spotykany w naszym kraju jest żółw grecki i stepowy. Są to zwierzęta roślinożerne. Żółwie wodne i wodno-lądowe są wszystkożerne. Jednak podstawą ich diety powinno być mięso. Wielu hodowców żółwi wodnych i wodno-lądowych posiada akwarium z rybkami. W ten sposób można podawać rybki jako pokarm dla żółwia. Niezależnie od gatunku żółwia konieczne jest terrarium, a także specjalne oświetlenie. Terrarium dostosowujemy do wielkości żółwia. Co około 3-5 lat będziemy musieli zmieniać terrarium na większe.
Hibernacja to sposób na radzenie sobie zwierząt z zimą.
Rybki
Akwarystyka to ciekawe hobby dla każdego. Opieka nad rybkami nie pochłania dużo czasu, a oglądanie pływających ryb pozwoli nam się wyciszyć. W hodowli ryb najważniejsze jest odpowiednie akwarium. Dla początkujących zaleca się to o pojemności 40-80 litrów. W większym akwarium łatwiej jest utrzymać równowagę biologiczną. Nie powinniśmy trzymać ryb w kuli, gdyż ryby będą w nie krócej żyły. Sprzedawcy w sklepach zoologicznych często polecają kulę. Dzieje się tak, gdyż akwaria w kształcie kuli są droższe od tych w klasycznym kształcie. Dlatego też sprzedawcy opłaca się namówić nas na taki zakup. W akwarystyce najwięcej czasu zajmuje przygotowanie zbiornika. Później wystarczy raz lub dwa razy dziennie karmić rybki. Dodatkowo co miesiąc musimy wymienić około 10-20% wody na świeżą. W większym akwarium wystarczy wymiana wody raz na 2-3 miesiące.
Jak dla mnie oczywistym wyborem są psy i koty, mają one więcej wolności i nie muszą żyć w klatce, dodatkowo można się z nimi bawić, czego nie można powiedzieć o reszcie zwierząt.