KOSMETYKI CRUELTY FREE
Obecnie ok. 115 milionów zwierząt jest poddawanym testom w laboratoriach kosmetycznych, i to dziennie. Nic więc dziwnego, że rośnie świadomość konsumentów, na problem jakim jest testowanie na zwierzętach, i wybierają oni kosmetyki cruelty free.
Tylko co oznacza cruelty free? Czy są one droższe i mniej dostępne? Czy każdy kosmetyk, który posiada króliczka lub kłosa na opakowaniu, jest cruelty free?
CRUELTY FREE- CO OZNACZA?
Kosmetyk cruelty free, to taki kosmetyk, który nie był i nie będzie testowany na zwierzętach. Nie chodzi tu konkretnie o jeden kosmetyk, lecz całą markę, taka marka ma prawo oznaczać swoje opakowania produktów odpowiednimi znakami, zazwyczaj jest to króliczek. Aby móc to zrobić, musi ona uzyskać odpowiedni certyfikat, na świecie jest kilkanaście organizacji je przyznające, ale najpopularniejsze są Leaping Bunny oraz Peta.
Także coraz więcej krajów zakazuje testów na zwierzętach m.in. Unia Europejska od 2004 roku, wprowadziła zakaz testowania na zwierzętach, a od 2009, także surowców, które są wytwarzane na zwierzętach. Jeśli dany kosmetyk pochodzi z jakiegokolwiek kraju europejskich, jest on cruelty free.
Niestety, nie wszędzie jest tak kolorowo
CO Z CHINAMI?
W Chinach testowanie na zwierzętach jest wręcz wymagane prawnie, i nic na razie nie wskazuję, by to się w najbliższym czasie zmieniło. Nie oznacza to zawsze, że marka testuje na zwierzętach, by sprzedać je na rynku chińskim, lecz może to zlecić innej firmie, by to za nich zrobiła.
Wyjątkiem może być w Chinach Hong-Kong, ponieważ posiada ono dużą autonomię, i firmy mogą wysyłać tam swoje kosmetyki, nawet jeśli nie były one wcześniej testowane na zwierzętach.
KIEDY FIRMA STAJE SIĘ CRUELTY FREE?
W wolnym tłumaczeniu zjawisko greenwashingu można zakwalifikować jako „eko kłamstwo”. Niestety modelem tej kampanii reklamowej jest rynek kosmetyczny, i jest to zjawisko regularne. Dać konsumentowi wrażenie, że dana firma lub produkt jest produkowany zgodnie z zasadami ekologicznymi. Jak uniknąć takiego PR-owego traktowania? Przeczytaj najpierw składniki i zwróć uwagę na certyfikat, że produkt jest pochodzenia „ekologicznego”. Jeśli chodzi o kosmetyki wykonane w duchu cruelty free, wyróżniamy cztery główne zasady, których możemy być pewni, kupując konkretne kosmetyki.
firma nie testuje swoich produktów na zwierzętach
nie zleca innym podmiotom, testów ich produktów na zwierzętach
każdy składnik produktu nie był testowany na zwierzętach
firma nie sprzedaje swoich produktów w Chinach
Zwierzęta zasługują na szacunek. Argumenty przemawiające za weganizmem.
KOSMETYKI CRUELTY FREE
Nie, kosmetyki cruelty free, czy nawet wegańskie, nie są drogie i ciężko dostępne. W polskich drogeriach, gdzie można nawet znaleźć wiele polskich marek, jest bardzo duży asortyment produktów marek, które nie testują na zwierzętach.
Lecz jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność, i nie kupować “na ślepo” warto sprawdzić skład i oznaczenia produktu.
Dobrze, że zmierza to w tym kierunku. Zwierzęta powinny być szanowane, mam tylko nadzieję, że kosmetyki będą mimo wszystko dobrze przetestowane w inny sposób.