Koty zostały udomowione już lata temu. Niemal w każdym gospodarstwie znajduje się przynajmniej jedno takie zwierzę. Są z nami, żyją obok nas, ale co tak naprawdę o nich wiemy?
Koty na świecie
W Ameryce liczba kotów w znaczący sposób przewyższa liczbę psów. Ich wielkim miłośnikiem był Abraham Lincoln. Pierwszym właścicielem kota syjamskiego został Rutherford Hayes – dziewiętnasty prezydent USA. Syjamczyk był prezentem dla jego żony Lucy Ware Webb.
W średniowiecznej Europie koty kojarzone były z czarownicami i czarami. Przesąd o czarnym kocie przynoszącym pecha jest znany do dzisiaj. W przeciwieństwie do Europy w Japonii czarny kot postrzegany jest jako znak przynoszący szczęście. Zwierzęta przestały być likwidowane od momentu, gdy zaczęto je wykorzystywać do tępienia gryzoni. Od tej pory na stałe wpisały się w krajobraz i można spotkać je niemal wszędzie. Przez ten czas wyhodowano wiele ras, które różnią się od siebie wielkością, długością włosa i umaszczeniem. Pierwsza wystawa kotów rasowych odbyła się w Londynie w 1817 roku.
W Polsce najczęściej można spotkać koty dachowe, czyli koty nierasowe. Wiele z nich żyje samodzielnie w miastach i na jego obrzeżach. Zwierzęta wolno żyjące dożywają przeciętnie 8-9 lat, trzymane w domu mogą żyć 20, a nawet i więcej lat.
Odcisk nosa jak odcisk palca
Nie wszyscy wiedzą, że koty posiadają swój niepowtarzalny odcisk nosa. Jest on tak unikalny, jak linie papilarne na naszych palcach. Kocie serce bije prawie dwa razy szybciej niż nasze. Dorosłe zwierzęta mają po 30 zębów, a ich szczęka nie przesuwa się na boki, dlatego nie mogą przeżuwać dużych ilości karmy. Kotowate przesypiają prawie 70 procent swojego życia. Trzymanie mruczka w domu obniża ryzyko zawału serca nawet o połowę i niweluje stres.
Ciekawostki o kotach
Koty mogą przeżyć upadek nawet z 320 metrów, pozwala im na to odruch wyprostny. Z uwagi na budowę kończyn (tylne są dłuższe niż przednie) zwierzęta te mogą skakać na wysokość równą sześciokrotnej długości, swojego ciała. Kocie wąsy, zazwyczaj jest ich 12 po obu stronach pyska, wykorzystywane są do sprawdzania szerokości przejścia. Koty nie posiadają obojczyka, dzięki czemu mogą zmieścić się nawet w bardzo małe otwory.
Ich ciało składa się z 230 kości, ludzkie tylko z 206. Dzięki luźno ułożonym 53 kręgom posiadają elastyczny kręgosłup, który umożliwia im przybieranie różnych pozycji. Potrafią wydobyć z siebie około 100 różnych dźwięków a psy tylko 10. Koty są przeważnie lewo-łapne, a kocice prawo-łapne. Zwierzęta te mogą też sprawnie posługiwać się obiema łapkami. Jest to dość często spotykana cecha – występuje u około 25 procent kotowatych.
Dlaczego koty nie lubią wody?
Koty pocą się przez swoje łapki, co oznacza, że ich futro pozostanie suche nawet w największy upał. Jak mogą, to unikają deszczu i zawilgocenia sierści. Nie lubią być mokre, ponieważ przemoczone futro nie izoluje ich od wody, a wysychając, ochładza organizm, co może prowadzić do przeziębienia. Pomimo że wyraźnie stronią od wody (wyjątkiem jest kapiąca woda z kranu) potrafią nieźle pływać, a nawet łowić ryby.
Jednym z nielicznych kotów, który lubi wodę i pływa, jest turecki van (Van Kedisi). Inne znane pływające rasy to koty bengalskie i chausie (mieszaniec kota domowego z dzikim kotem błotnym). Obie te rasy zamiłowanie do wody odziedziczyły po swoich przodkach.
Życie kota – co zrobić, by nasze koty były szczęśliwe i nas kochały.
Kocie zmysły
Dzięki swojemu instynktowi koty potrafią wyczuć trzęsienie ziemi 15-20 minut przed ludźmi. Ich wzrok jest niezwykle czuły, zwierzęta widzą na odległość 36 metrów. W półzmierzchu kocie oczy zachowują ostrość widzenia, które zapewnia im ich odblaskowy system. Kocie źrenice rozszerzając się w półmroku, w pełni wykorzystują dostępne oświetlenie.
Ich największym atutem jest słuch pozwalający wychwycić dźwięki i ultradźwięki niesłyszalne dla innych. Mruczenie kota ma właściwości terapeutyczne. Dźwięk ten uspokaja zarówno kota, jak i człowieka. Zwierzaki mruczą w różnych momentach. Pozwala im to złagodzić trapiący je ból lub opanować strach. Przeważnie jednak mruczą, gdy są zadowolone. Mruczenie przypomina pracę silnika diesla na wolnych obrotach – 26 razy na sekundę.
Koty to niezwykłe zwierzęta. Na świecie jest ich około 500 milionów. Rasowe czy nie wnoszą radość w nasze życie i chronią nas przed gryzoniami. Są dla nas naturalnym środkiem na stres i pomagają uporać się z negatywnymi emocjami.