Każdy właściciel kota wie, że nasi mali puchaci przyjaciele potrafią być niegrzeczni. Koty czasami drapią, gryzą swojego właściciela, niekiedy zdarza się, że robią niemały bałagan rozwalając kwiatki czy strącając różne rzeczy ze stołu lub biurka. Często w takich sytuacjach posiadacze tych kochanych stworzeń się denerwują, myślą, że kot specjalnie wprowadza chaos w nasze życie. Nie jest to jednak prawda. Zazwyczaj taki właśnie kotek, który często robi na złość, po prostu potrzebuje odrobiny czasu spędzonego z właścicielem.
Wiele osób uważa, zwłaszcza miłośnicy psów, że koty to stworzenia wredne, które nikogo nie kochają i nie potrzebują innych. Jest to całkowicie mylne stwierdzenie. Te zwierzątka co prawda potrzebują czasami pobyć na osobności, lecz kochają nas nie mniej jak psy. Co więc robić, by one też czuły od nas miłość?
Instrukcja obsługi kota
Oczywistym rozwiązaniem jest karmienie naszego pupila. Nie jest to jednak, jak z pozoru się wydaje, łatwe zajęcie, ponieważ koty są bardzo wybredne. Trzeba im znaleźć jedzenie, które będzie im pasować, ale również zmieniać je co jakiś czas z racji tego, że koty są smakoszami i mogą się znudzić, jeśli będą przez długi czas dostawały to samo.
Koty lubią pobyć czasami z samym sobą, lecz potrzebują też zabawy i czasu z właścicielem. Właśnie dlatego należy poświęcać im około 15-30 minut dziennie na zabawę. Można się pobawić z małym przyjacielem zabawką interaktywną, która będzie udawać jakąś małą zdobycz w postaci myszy lub ptaka. Małe kotki potrzebują więcej zabawy niż te starsze. Brak takiej aktywności może doprowadzić do drapania, gryzienia właściciela, miauczenia w celu zwrócenia na siebie uwagi. Zabawa z kotem może również zapobiec robieniu bałaganu w domu, ponieważ pupil będzie tak zmęczony, że zaśnie.
Nie zmuszaj
Ważną rzeczą jest również to, żeby nie zmuszać kotka do niczego. Pozwól mu przyjść i się przytulić do ciebie, nie przytulaj go na siłę. Staraj się ograniczyć zamykanie kota w pomieszczeniach, w których nie chce być do minimum, ponieważ te zwierzęta bardzo cenią sobie wolność. Uważaj też na miejsca, w których głaszczesz kota. Często zdarza się, że nasz pupil kładzie się na plecach, gdy nas zobaczy, pokazując nam brzuszek. Możemy wtedy pomyśleć, że dzieje się tak, ponieważ kot chce, byśmy go tam pogłaskali. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ zwierzęta te w większości nie lubią, gdy dotykami ich brzuch, a dla niektórych może być to nawet bolesne. Pokazują nam tę część ciała dlatego, że nam ufają.
Pozwól kotu cię lizać. On okazuje tym miłość, pokazuje, że należysz do niego, że jesteś w jego rodzinie. Jeśli zacznie lizać cię po twarzy, a tego nie chcesz, nie odtrącaj go, najzwyczajniej w świecie nastaw mu pod pyszczek swoją rękę.
Mowa ciała
Zachowuj się jak kot. Mowa ciała jest dla tych zwierząt bardzo ważna, dlatego użyj jej, by komunikować się ze swoim pupilem. Koty witają się ze sobą dotykając się nosami, dlatego ty też możesz się tak przywitać ze swoim sierściuchem, ale zamiast dotykać jego nos swoim nosem, delikatnie dotknij go ręką. Jeśli kot powoli mruga patrząc na ciebie, okazuje ci miłość. Takie zachowanie jest jak pocałunek dla ludzi. Zrób to samo, a on na pewno zrozumie, dlaczego to robisz. Nigdy natomiast nie wpatruj się w kota, gdyż może on to zrozumieć jako coś negatywnego i znak do ataku.
Koty nie są takie wredne, jak większości osób się wydaje. Wystarczy je prawidłowo traktować, stosować się do ich zasad, a zobaczymy, jakimi cudownymi i kochanymi zwierzętami one są.